Her finder du min inspirationsmadplan for uge 10. Pluk opskrifter, som du har lyst til, og kom dem i din egen madplan. Denne madplan er for at bringe inspitation til din madplan, hvis du lige mangler et par retter. Du er selvfølgelig også mere end velkommen til at følge madplanen. Nogle opskrifter er til mere end 4 personer, så overvej måske, at fjerne en eller to af retterne, hvis det passer med rester dagen efter.
mine tidligere madplaner kan findes lige her
Jeg nævner flere gange i mine madplaner, at mine retter er gode med en lækker salat til. Du kan finde en masse andre lækre salater lige HER. Der finder du også lækre pastasalater, kartoffelsalater og andet, som egner sig godt til madpakken.
Madplan uge 10

Mandag: Suppe med grøn karry

Tirsdag: one pan pasta med salat til.

Onsdag: Rispapirspakker med rejer og dertil en salat.

Torsdag: Pastasalat med auberginecreme og dertil lidt lækkert brød.

Fredag: Cowboytoast med salat til.

Lørdag: Indisk inspireret fad med kyllingelår og dertil ris og en salat.

Søndag: Pizzaboller med grønt til – så er der også til madpakkerne.

Ugens søde: Citronkage med cheesecakecreme
Jeg håber, at madplanen kan bruges!
Vil du gerne være sikker på at vide, når jeg har en ny opskrift på bloggen? Så kan du følge min madblog på Facebook lige her.