Den du ved nok brownie er min kombination af to virkelig gode kager – en snasket brownie og den klassiske Den du ved nok-kage med kokostopping. I stedet for den almindelige chokoladekage får du her en tungere og mere intens brownie med mørk chokolade, og ovenpå kommer et godt lag af den velkendte topping med kakao og kokos.
Brownien bages først og skal derefter have lov til at køle af, inden toppingen kommer på. Toppingen laves med smør, kakao, mørk chokolade, kokos og flormelis, som smeltes sammen i en gryde. Den mørke chokolade er min egen tilføjelse til toppingen og giver endnu mere chokoladesmag til kagen.
Det er en rigtig chokoladekage, og den er derfor også skøn serveret i mindre stykker. Jeg skærer den i 12 stykker. Kagen kan serveres, når toppingen har sat sig ved stuetemperatur, eller den kan komme på køl, hvis du ønsker toppingen lidt mere fast.
Prøv også min den du ved nok chokoladekage eller den du ved nok banankage.
Ingredienser
Browniedej
- 125 g smør
- 150 g mørk chokolade max 60% knapper eller hakket
- 3 æg
- 1 æggeblomme
- 250 g sukker
- 90 g hvedemel
- 3 spsk usødet kakaopulver det du bager med
- 1 knsp salt
Topping
- 130 g smør
- 45 g vand
- 1½ spsk kakao
- 55 g mørk chokolade
- 60 g kokosmel
- 245 g flormelis
Sådan gør du
- Tænd ovnen på 180 almindelig ovn og kom bagepapir i en 20×20 cm form.
- Si hvedemel og kakao i en skål.
- I en gryde kommes smør i i mindre stykker sammen med chokoladen. Smelt under omrøring – jeg har min kogeplade på 5 ud af 9. Så snart det er smeltet sammen, så tages gryden af varmen.
- Pisk sukker, æg og den ekstra æggeblomme til en lys og luftig æggesnaps. Pisk så chokolademikset i.
- Fold nu mel/kakaomikset i og salt. Kom kagedejen i formen og bag nu kagen i 33-38 minutter – alt efter hvor hårdt din ovn den bager.
- Lad nu kagen køle i en times tid.
- Så skal topping laves. Kom alle ingredienser til topping i en gryde og smelt det sammen ved middelvarme under omrøring. Fordel mikset ovenpå kagen. Lad nu kagen køle helt ned, så toppingen sætter sig og hvis du gerne vil have at toppingen sætter sig lidt mere end hvad den gør ved stuetemperatur, så kan du køle kagen i køleskabet i stedet for.
- Så er den klar til servering. Velbekomme.
Tips til opskriften
Opskriften giver cirka 12 stykker Den du ved nok brownie og bages i en form på 20×20 cm. Jeg anbefaler ikke at skære den i færre stykker, da den er ret tung (på den gode måde).
Jeg bruger mørk chokolade på maks. 60 % til brownien. Jeg synes, det giver en god chokoladesmag uden at gøre kagen for bitter. Brug chokoladeknapper eller hak en plade chokolade i mindre stykker, så den smelter nemt sammen med smørret.
Når smør og chokolade smeltes sammen, så gør det ved moderat varme og under omrøring. Så snart det hele er smeltet sammen, tages gryden af varmen.
Æg, den ekstra æggeblomme og sukker skal piskes til en lys og luftig æggesnaps. Herefter piskes chokoladeblandingen i, mens mel, kakao og salt blot foldes i til sidst.
Hold godt øje med brownien mod slutningen af bagetiden. Ovne bager forskelligt, og derfor angiver jeg 33-38 minutter. En brownie skal ikke bages på samme måde helt tør som en almindelig chokoladekage, da den gerne må bevare sin tætte og snaskede konsistens.
Hvad er Den du ved nok brownie?
Den du ved nok er en klassisk chokoladekage med en sød topping med kakao og kokos. I denne opskrift har jeg taget idéen fra kagen og kombineret den med brownie.
Bunden er derfor ikke en klassisk luftig chokoladekage, men en tæt brownie lavet med både mørk chokolade og kakao. Ovenpå får den et lag kokostopping, som giver den velkendte Den du ved nok-smag.
Min topping adskiller sig også lidt ved, at jeg kommer mørk chokolade i sammen med kakaoen. Det passer virkelig godt til browniebunden og giver endnu mere chokoladesmag.
Hvornår er brownien færdigbagt?
Brownie kan være lidt sværere at vurdere end en almindelig kage, fordi den netop ikke skal ende tør og gennembagt i konsistensen.
Jeg bager min i 33-38 minutter ved 180 grader almindelig ovn. Bagetiden afhænger af ovnen, så begynd at holde øje med den omkring de 33 minutter. Den fik 34 minutter i min ovn.
Hvorfor skal brownien køle af før toppingen kommer på?
Jeg lader brownien køle cirka en time, inden toppingen fordeles ovenpå. Så har selve kagen fået tid til at sætte sig, og den varme topping kan fordeles i et jævnt lag.
Når toppingen er kommet på, skal kagen igen have lov til at køle helt ned, så toppingen sætter sig.
Du kan lade den stå ved stuetemperatur, hvis du gerne vil have toppingen lidt blødere. Ønsker du et mere fast lag på toppen, så sæt kagen i køleskabet.
Kan Den du ved nok brownie laves dagen før?
Ja, det er en rigtig god kage at lave dagen før. Brownies holder sig godt, og kagen får god tid til at sætte sig helt inden servering.
Jeg opbevarer den blot på køkkenbordet i en lufttæt beholder.
Opbevaring
Den du ved nok brownie kan opbevares i en lufttæt beholder i nogle dage. Ved stuetemperatur vil kagen være blødere, mens den bliver mere fast på køl.
Kagen kan også fryses. Skær den eventuelt i stykker først, så du nemt kan tage det antal op, du skal bruge. Lad stykkerne tø langsomt op inden servering.
Kan kagen laves i en større form?
Ja, men opskriften er beregnet til en form på 20×20 cm. Bruger du en større form, så skal både mængden af dej og topping ganges op og tiden i ovnen vil ændres sig.
Variationer
Vil du have lidt ekstra knas, kan du komme hakkede valnødder eller hasselnødder i browniedejen. Hvis du kommer nødder i dejen, så husk at dejen vil fylde mere og derved måske kræve et par minutter ekstra i ovnen.
Vil du gå endnu mere i retning af den klassiske Den du ved nok-kage, kan du bruge drikkeklar kaffe i stedet for vand i toppingen.
Følg endelig med på de sociale medier, hvor jeg deler en masse lækkerier. Du kan finde mig på Instagram og Facebook.
0 kommentarer